Jak zwierzęta przewidują pogodę?

Wyobraź sobie, że nie masz dostępu do Internetu, a koniecznie chcesz sprawdzić prognozę pogody. Co robisz? Większość z Was zapewne przytoczy naukowe zasady obserwacji chmur, słońca czy kierunku wiatru. Rozwiązanie jest jednak o wiele prostsze. Wystarczy popatrzeć na.. zwierzęta! Choć brzmi to nieco niewiarygodnie, wiele z nich doskonale wyczuwa zmiany pogody, manifestując je swoim zachowaniem. Jak zwierzęta przewidują pogodę?

Co wskazuje na deszcz?

W pierwszej kolejności przyjrzyj się psiakowi. Jeśli wiesz, że Twój czworonóg nie lubi deszczu, a nagle schowa się w jakieś ciemne miejsce, możesz mieć pewność, że nadchodzi deszcz lub burza. Doskonałym wskaźnikiem nadchodzącego deszczu są także mrówki. Jeśli zauważysz że chmary mrówek szybko chowają się do mrowisk zatykając do nich wejścia, zbliża się obfity deszcz. Mrówki, które zamiast chować się w mrowisku, wspinają się na drzewa wskazują na to, że nadchodzi powódź.

Wyjątkowo wrażliwe na zmiany pogody są ptaki. Jeśli zaobserwujesz, że uciekają one z otwartych przestrzeni, siadają na drzewach i przestają śpiewać, prawdopodobnie wkrótce przyjdzie deszcz. Tak nawiasem mówiąc – stąd właśnie wzięło się powiedzenie „cisza przed burzą”! Deszcz przewidują także żaby, które wyczuwając go, głośno skrzeczą. Zaskakujący może być fakt, że pogodę przewidują również ślimaki. Jeżeli zobaczysz, że wspinają się one na ściany czy płoty, niechybnie czeka nas załamanie pogody! Potwierdzą to nerwowe i niespokojne kury – ich zachowanie też wskazuje na bliski deszcz.

Oznaki pięknej pogody

Piękną pogodę też możesz przewidzieć, obserwując zwierzaki. Zwróć uwagę na pająki. Jeśli widzisz, że podczas deszczu pająk tka pajęczynę, oznacza to, że wkrótce pogoda się poprawi. Zaskakujący jest fakt, że piękną, słoneczną pogodę mogą przewidzieć.. komary! Choć ich nie znosimy, ich gryzienie i latanie chmarami gwarantuje bezchmurny dzień. O słońcu mówi nam także pies leżący spokojnie na grzbiecie, a także poranny śpiew ptaków. Doskonałym wskaźnikiem pogody są jaskółki. Ich wysoki lot świadczy o słonecznym i ciepłym dniu.

Sejsmograf w postaci węża

Czy wiesz, że węże potrafią przewidzieć trzęsienie ziemi nawet 5 dni przed ich wystąpieniem? Jeżeli wąż wyczuje, że trzęsienie jest blisko, niezależnie od pogody opuszcza swój „dom” i ucieka w bezpieczne miejsce nawet o 100 km dalej!

 Niesamowite zwierzaki

Choć to wszystko brzmi nieco nieprawdopodobnie, to rzeczywiście się sprawdza. Zwierzęta potrafią nas zaskoczyć! I choć wciąż uczymy się, jak przewidzieć przymrozki, upały czy deszcze, wciąż nie dorównujemy zwierzętom, które robią to bezbłędnie! Wiesz już, jak zwierzęta przewidują pogodę – wykorzystaj ich obserwację do własnych prognoz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange