Czy przymrozki można przewidzieć?

Ostrzeżenia na temat przymrozków w naszym kraju obiegły całą Polskę. Najbardziej zagrożone są nimi wschodnie krańce naszego kraju. Czy przymrozki można przewidzieć?

Czy przymrozek to mały mróz?

Odpowiedź może być zaskakująca! Przymrozek nie jest tym samym, czym jest mróz. Mówiąc najprościej, przymrozek jest zjawiskiem, w którym temperatura powietrza przy gruncie spada poniżej 0°C przy średniej dobowej większej od 0°C. Inaczej mówiąc, o przymrozku mówimy wtedy, gdy temperatura minimalna jest ujemna, ale średnia dobowa jest dodatnia. Z taką sytuacją mamy styczność jesienią i wiosną, gdy o poranku temperatura spada poniżej 0 °C, a w ciągu dnia wzrasta nawet do kilkunastu stopni.

Co wskazuje na wystąpienie przymrozku?

Okazuje się, że istnieje kilka przesłanek świadczących o tym, że przymrozek może wystąpić. Jednym ze sposobów jego prognozowania jest obserwacja punktu rosy. Punkt rosy jest temperaturą, w której ilość pary w powietrzu wystarcza do jego nasycenia. Jeżeli wieczorny punkt rosy jest bliski zera bądź poniżej jego poziomu, a do tego niebo jest bezchmurne, prawdopodobnie nad ranem wystąpi przymrozek. Punkt rosy wyznacza się przy użyciu termometrów suchego i zwilżonego, a także za pomocą tablic psychometrycznych. Co jednak, jeżeli nie mamy takich sprzętów i nie możemy precyzyjnie ustalić punktu rosy?

Przymrozki- rodzaje i sposoby ich prognozowania

Najłatwiej jest przewidzieć przymrozek, poznając wcześniej przyczynę jego powstawania. Jednym z rodzajów przymrozków jest przymrozek radiacyjny. Występuje on lokalnie i związany jest z nocnym wypromieniowaniem ciepła przez gleby i rośliny. Innym rodzajem przymrozku jest przymrozek adwekcyjny. Przewiduje się go w sytuacji, gdy nastąpi silny spadek temperatury, a w ciągu dnia zaobserwuje się chmury kłębiaste i wiatr wiejący z północy. Kolejnym sposobem na przewidzenie wystąpienia przymrozku jest skorzystanie z tzw. wykresu Brunowa. Im niższa jest wieczorna temperatura i większa różnica temperatur między wynikami pomiarów o godzinie 13:00 i 21:00, tym większe jest ryzyko wystąpienia przymrozków.

Jakie ryzyko niosą ze sobą nagłe przymrozki?

Przymrozków najbardziej obawiają się oczywiście rolnicy czy ogrodnicy, gdyż szczególnie kilkudniowe ciągi przymrozków są groźne dla wielu roślin. Aby uchronić je przed skutkami zbyt niskiej temperatury, stosuje się tzw. stosy dymne. Metoda ta polega na tworzenie stosów wokół pola, które płonąc, wydzielają gęsty i wilgotny dym, a przy tym niewielką ilość ciepła. Dym ogranicza wypromieniowanie ciepła z gleby, a zwiększa kondensację pary wodnej. Korzystne jest także nocne zraszanie roślin, które powoduje zwiększenie wilgotności, a przy tym zmniejszenie wypromieniowanie ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange