Kiedy dni staną się dłuższe? Przesilenie zimowe tuż, tuż!

Na to czekamy wszyscy! Już niedługo moment przełomowy- najkrótszy dzień w roku. Po nim dnia w końcu zacznie przybywać! W tym roku na półkuli północnej tzw. przesilenie zimowe wypada w środę 21 grudnia.

Najkrótszy dzień w roku- z czego wynika?

21 grudnia nastąpi przesilenie zimowe. Jest to najkrótszy dzień w całym roku- będzie trwał około 7 godzin  i 40 minut. Co ciekawe, dzień ten będzie krótszy od najdłuższego aż o 9 godzin i 4 minuty! Wszystko za sprawą wędrówki Słońca po Zwrotniku Koziorożca. Na półkuli północnej globu Słońce znajduje się w najdalszej wysuniętej na południe szerokości geograficznej i góruje w zenicie. Kiedy u nas dzień jest najkrótszy w roku, na półkuli północnej jest on najdłuższy.

fot. www.pixabay.com

Przesilenie zimowe w dawnych wierzeniach

Dla nas dzień przesilenia zimowego to po prostu powolny zwrot ku dłuższym dniom i krótszym wieczorom. Warto jednak wiedzieć, że w dawnych wierzeniach ludowych, dzień przesilenia zimowego był dniem dziękczynnym nazywanym „Szczodre Gody”. Dzieci dostawały w ten dzień drobne upominki, na cmentarzach palono ogniska, urządzano uczty wierząc, że w ten dzień zmarli wracają na ziemię, a fakt przybywania dnia zwiastuje dostatek i radość. „Obchody” Szczodrych Godów zaczynały się w dzień przesilenia zimowego i trwały nawet przez kilkanaście dni.

Czego możemy się spodziewać w najkrótszym dniu w roku?

Niestety, wyjątkowo mała ilość światła dziennego nie pozostaje obojętna dla naszych organizmów. Wiele osób skarży się na pogorszone samopoczucie, bóle głowy, senność czy chandrę. Odpowiada za to przede wszystkim brak naturalnego światła. Niektóre badania wskazują nawet, że przesilenie zimowe wpływa negatywnie na nasz układ odpornościowy, co sprawia, że w ten dzień łatwiej jest nam złapać infekcję! Jak sobie radzić? Oczywiście, warto wzmacniać się od środka, stosując naturalne suplementy, zdrowo się odżywiając i dbając o codzienną dawkę ruchu. Warto też pamiętać, że ten trudny dzień przesilenia zimowego jest początkiem lepszego okresu w roku- gdy czas wegetacji powoli się kończy, a już za niespełna 3 miesiące znów powitamy wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange