Jak powstają płatki śniegu?

W większości Polski w zeszły weekend spadł śnieg. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób powstają płatki śniegu?

Każda śnieżynka jest sześcioramienną gwiazdką. Prawdopodobnie nie ma na świecie dwóch identycznych śnieżynek.

Jak powstają płatki śniegu

Aby śniegowa gwiazdka mogła w ogóle powstać, konieczna jest woda, niska temperatura i tzw. jądro kondensacji, czyli po prostu rusztowanie. Może być nim jakaś drobinka kurzu, pyłku, do którego przyłączą się kropelki wody. Niska temperatura powoduje resublimację, czyli przejście pary wodnej w lód. W wyniku tego procesu, do jądra kondensacji dołączają kolejne maleńkie cząsteczki wody. Z każdą cząsteczką rozmiar gwiazdki jest większy.

Na początku wszystkie gwiazdki są niemal identyczne, mają kształt sześcianu foremnego. Im jednak gwiazdka jest większa, tym bardziej skomplikowany staje się jej kształt. Części gwiazdki najbardziej oddalone od jądra kondensacyjnego przyrastają najszybciej. To powoduje, że powstaje unikalna, jedyna w swoim rodzaju, sześcioramienna gwiazdka.

Jak widzisz, śnieg to nie tylko biała, zwarta struktura, ale także pojedyncze śniegowe gwiazdki, z których każda jest niepowtarzalna. Wiesz już, jak powstają płatki śniegu, a czy wiesz, jak przewidzieć przymrozki? O tym przeczytasz w innym wpisie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange