Czym jest smog londyński?

Smog dotyczy każdego z nas. Nie jest tajemnicą, że czyste powietrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a co ciekawe, także na pogodę. Czy wiesz, czym jest smog typu londyńskiego?

Smog- co to takiego?

Smog jest jednym z rodzajów zanieczyszczenia powietrza, a konkretnie jest mieszaniną powstałą w wyniku zanieczyszczeń powietrza. Powstają one zarówno w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jak i naszej działalności. Wyróżnia się smog londyński oraz smog typu Los Angeles. Według raportu „Air Quality Index”, smog skraca nasze życie nawet o 2 lata!

Smog londyński- gdzie występuje?

Smog typu londyńskiego występuje w umiarkowanej strefie klimatycznej w sezonie grzewczym. Za jego wystąpienie odpowiada przede wszystkim inwersja, czyli wzrost temperatury z wysokością i brak możliwości pionowego mieszania się powietrza w atmosferze. Smog londyński składa się z ogromnym ilości dwutlenku węgla, sadzy, tlenku azotu i trudno opadających pyłów. Co ciekawe, smog tego rodzaju występuje w warunkach bezwietrznej i ładnej pogody. Silny wiatr spowodowałby rozproszenie zanieczyszczeń.

Smog londyński- skąd wzięła się jego nazwa?

Nazwa smogu londyńskiego wzięła się od zjawiska atmosferycznego z 1952 roku, w wyniku którego z powodu smogu zmarło kilka tysięcy osób, a kolejnych kilka tysięcy zginęło wskutek jego oddziaływania.

Jaka pogoda sprzyja występowaniu smogu?

Smog występuje przede wszystkim wtedy, gdy wiatr jest słaby bądź nie ma go wcale, a także wtedy, kiedy występuje wysoka temperatura i duże nasłonecznienie. Innym powodem występowania smogu jest sezon grzewczy, czyli okres niskiej temperatury i konieczności ogrzewania domów i mieszkań, a także brak opadów atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange