Czym jest zgniły wyż?

Kiedy na mapach synoptycznych widzimy nadchodzący wyż, cieszymy się, że pogoda będzie słoneczna. Zazwyczaj tak jest. Wystarczy jednak spojrzeć za okno. Nad krajem zalega wyż, a mimo to w całej Polsce niebo pokrywają chmury. Takie zjawisko to zgniły wyż.

Czym jest zgniły wyż?

Zgniły wyż to zjawisko meteorologiczne, które możemy obserwować zazwyczaj jesienią i zimą, a więc w miesiącach chłodniejszych. Zjawisko to zachodzi, kiedy powietrze w wyżu jest wilgotne, a do tego występują bardzo niewielkie ruchy powietrza. Mimo wysokiego ciśnienia i bardzo niewielkiego wiatru, niebo pokrywa się gęstymi chmurami, mogą pojawiać się opady deszczu.

zgniły wyż
www.pixabay.com

Jak powstaje zgniły wyż?

Aby zjawisko mogło zaistnieć, wilgotne i chłodne powietrze musi zostać „przyciśnięte” do podłoża, na którym osiada w wyniku braku ruchu powietrza i jego mieszania przez wiatr. Inwersja temperatury sprawia, że w powietrzu tworzą się gęste mgły i niskie chmury, które nazywamy Stratusami. Nad ziemią, na wysokości około 2 km zatrzymują się suche warstwy powietrza. Wówczas mówimy o wyżu zgniłym- mimo wysokiego ciśnienia, pogoda jest pochmurna.

Jak wygląda zgniły wyż?

Najczęściej zauważamy przede wszystkim lokalne opady mżawki lub deszczu oraz zalegające, gęste mgły, występujące szczególnie nocą. Powodują one znaczne utrudnienie widoczności na drodze, co jest niebezpieczne dla kierowców. Co więcej, zdarza się, że mgły utrzymują się nawet przez cały dzień. Patrząc przez okno, trudno nam uwierzyć, że nad niskimi chmurami niebo jest.. błękitne! Nie zobaczymy go jednak dopóki chmury się przetrą. Tam, gdzie ustępuje mgła, temperatura automatycznie wzrasta, ale znienacka znów nadchodzą chmury. I tak w kółko..

Czy zgniły wyż może mieć jakieś zalety?

Trudno jest znaleźć zalety mglistej, pochmurnej i szarej pogody. Jeszcze kilka dni temu cieszyliśmy się z babiego lata, a tu nagle taka zmiana. Warto jednak podkreślić, że tam, gdzie występuje zgniły wyż, temperatura jest wyjątkowo stabilna i wyrównana w ciągu całej doby. Nie zaskoczy nas więc poranny mróz czy popołudniowy chłód. Kiedy tylko zachmurzenie ustąpi, a niebo stanie się bezchmurne, powitamy poranne przymrozki.

Zgniły wyż mimo wszystko ma więcej wad, niż zalet. Największą jest pogorszenie naszego samopoczucia i zdolności koncentracji, co może mieć bardzo negatywny wpływ na warunki panujące na drodze. Poza tym, zalegająca gęsta mgła sprzyja obecności smogu, który bardzo szkodzi naszej planecie, ale także naszemu zdrowia. Minusem jest także temperatura, która choć stabilna, jest jednak niska i zdecydowanie nieprzyjemna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange