O tym, że klimat się ociepla słyszymy od dłuższego już czasu. Choć wciąż nie brakuje osób, które usilnie starają się zaprzeczyć tym faktom, globalne ocieplenie dotyczy każdego z nas. Świadczy o nim choćby ostatnie lato 2021, które było najgorętsze w historii Europy.
Europejskie lato 2021 jak w Afryce
Tegoroczne lato w Europie przyniosło nigdy niespotykane dotąd upały. Według programu obserwacji Ziemi z Copernicus Climate Change Service, średnia temperatura powietrza w okresie czerwiec-sierpień była niemal o 1°C wyższa niż średnia temperatura powietrza z lat 1991-2020. Co ciekawe, ocieplenie zaobserwowano nie tylko w Europie, ale także np. na Syberii, gdzie tegoroczne lato było cieplejsze w stosunku do poprzednich nawet o 5°C! Co ciekawe, do tej pory za najgorętsze lato w historii pomiarów w Polsce uważano lato 1921, czyli dokładnie 100 lat temu.
Jakie skutki niesie ze sobą ocieplenie klimatu?
Dane naukowe i obserwacje nie są optymistyczne. Globalne ocieplenie już teraz powoduje o wiele szybsze topnienie lodowców na biegunach. To z kolei prowadzi do podnoszenia się poziomu mórz i oceanów. Według prognoz, już w roku 2100 wiele miast, w tym np. Wenecja czy nasz polski Gdańsk może znaleźć się pod wodą.
Pozostaje tylko pytanie, czy po najgorętszym lecie w historii nadejdzie najzimniejsza zima? Tego dowiemy się już wkrótce!