To już dziś! Łzy Smoka spadną na Ziemię!

Dzisiejszą nocą rozpoczynamy sezon spadających meteorów. Jako pierwsze na niebie zobaczymy Drakonidy, czyli tzw. Łzy Smoka. Skąd pochodzi nazwa i gdzie najlepiej jest je obserwować?

Łzy Smoka- czym są?

Drakonidy, zwane inaczej łzami Smoka czy Giacobinidami są rojem meteorów, których aktywność obserwujemy między 6. a 10. października. Maksimum roju wypada właśnie dzisiejszej nocy, z 8. na 9. października. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, skąd zresztą pochodzi ich potoczna nazwa. Zazwyczaj rój Drakonidów nie daje spektakularnych efektów, jednak dzisiaj może być zupełnie inaczej!

W połowie września 2019 roku ziemską orbitę przecięła kometa o jądrze średnicy 2 kilometrów.   Pozostawiła ona za sobą pas drobniutkiego pyłu. Tej nocy pas wejdzie do atmosfery z prędkością 72 000 km/h, co pozwoli na obserwacje najlepszego deszczu Diakonidów od 2011 roku! Tego nie można przegapić!

drakonidy łzy smoka

Jak często spadają Drakonidy?

Zazwyczaj w ciągu jednej godziny mamy szansę na zaobserwowanie 20 meteorów. Największą burzę Drakonidów zaobserwowano w 1945 roku, gdy w ciągu godziny spadło ich kilka tysięcy. W tym roku nie przewidujemy co prawda takiej burzy, ale z pewnością warto wygospodarować nieco czasu, by spojrzeć w niebo. Wzrok kieruj w stronę gwiazdozbioru Smoka.

Dzisiejsze prognozy pogody są łaskawe i wiele wskazuje na to, że nad Polską wystąpią idealne warunki do obserwacji. Życzę więc miłych wrażeń i czekam na zdjęcia uchwyconych meteorów w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange