Jak powstaje tsunami?

Tsunami jest jednym z tych żywiołów, nad którymi człowiek nie jest w stanie w żaden sposób zapanować. Niszczycielska siła zmiata ze swojej drogi wszystko, co tylko napotka. Czy wiesz, jak powstaje tsunami i jak postępować w przypadku jej wystąpienia?

Tsunami jest zjawiskiem występującym w postaci ogromnej fali oceanicznej. Przyczyną jej wywołania zazwyczaj jest wybuch wulkanu, trzęsienie ziemi bądź osuwisko ziemi. W skrajnych przypadkach zdarza się, że tsunami powstaje w wyniku upadku meteoru. Fale rozchodzą się pierścieniowo od miejsca wzbudzenia, a ich długość może osiągnąć nawet kilkaset kilometrów.

tsunami

Początkowo fale nie są wysokie i nie przekraczają kilkudziesięciu centymetrów. Ulegają one jednak intensywnemu spiętrzeniu, by w strefie brzegowej osiągnąć wysokość nawet kilkudziesięciu metrów.

Tsunami najczęściej występują w rejonie basenu Oceanu Spokojnego, na terenach aktywnych sejsmicznie. Warto podkreślić, że fale tsunami w żaden sposób nie zagrażają statkom, gdyż na głębokiej wodzie fala jest bardzo niska, niemal niezauważalna. Rośnie ona w siłę dopiero przy brzegu.

Co zrobić w przypadku znalezienia się w miejscu zagrożonym wystąpieniem tsunami? Jedynym rozwiązaniem jest dotarcie do najwyżej położonego miejsca w okolicy, w które fala nie będzie w stanie dosięgnąć. Jeżeli w trakcie zagrożenia znajdujemy się na wodzie, najbezpieczniej jest płynąć w stronę otwartego morza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange