Co to jest Widmo Brockenu?

Końcem sierpnia w sieci mogliśmy zobaczyć zdjęcia ciekawego zjawiska, jakie udało się sfotografować w rejonie Kasprowego Wierchu. Czym jest tzw. widmo Brockenu i na czym polega?

Widmo Brockenu- odrobina teorii

Mówiąc najprościej, Widmo Brockenu jest zjawiskiem optycznym, które jest możliwe do zaobserwowania w wysokich partiach gór. Powstaje przy ściśle określonych warunkach pogodowych, a do zaobserwowania jest możliwe w sytuacji, gdy obserwator znajduje się ponad mgłą i chmurami. Zbierająca się mgła rozprasza światło, które załamuje się na kropelkach wody. To dlatego widzimy nasz własny cień na chmurze poniżej nas. Co więcej, nierzadko możemy zaobserwować także tzw. glorię, czyli tęczową obwódkę wokół cienia.

widmo brockenu
www.pixabay.com

Widmo Brockenu- skąd wzięła się nazwa?

Nazwa zjawiska pochodzi od nazwy najwyższego szczytu gór Harz w środkowych Niemczech. To na tym szczycie po raz pierwszy w roku 1708 zaobserwowano to zjawisko.

Legendy na temat Widma Brockenu

Według legend, kto zobaczy zjawisko Widma Brockenu na własne oczy, ten zginie na szlaku. Brzmi to z jednej strony przerażająco, z drugiej niedorzecznie, ale niestety, historia zna takie przypadki. Można przytoczyć tu choćby przykład Mieczysława Karłowicza, który zginął w górach dwa lata po ujrzeniu zjawiska na własne oczy. Nie wiadomo, ile prawdy jest w legendach, niewątpliwie jednak zjawisko Widma Brockenu to jedno z najbardziej tajemniczych i najciekawszych zjawisk możliwych do zaobserwowania w górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA


Secured By miniOrange